• TURECKO 2022

Mezinárodní setkání | Istanbul, Turecko | 9. – 13. 5. 2022

I přes neustálé posuny termínů a komplikace kvůli očkování jsme 8. května ráno vyrazili směr Vídeň a dále turecký Istanbul. Naše skupinka čítala 12 žáků převážně
9. ročníku a 6 dospělých. V tomto větším počtu to bylo z toho důvodu, že jsme zařadili do tureckého programu i aktivity a dílny, které měly původně proběhnout během našeho italského pobytu ve Varese. Vzhledem k tomu, že ale naše italská partnerská škola v průběhu 1. roku chodu projektu odstoupila, rozhodli jsme se zařadit dané aktivity do programu v Turecku. Během našeho pestrého a časově i činnostmi nabitého programu jsme navštívili patriarchu Bartoloměje, nejvyššího představitele ortodoxních křesťanů, čas si na nás udělal i místostarosta oblasti Fener-Balat čítající 400 000 stálých obyvatel, navštívili nespočet klášterů, teologickou školu v Halki a nechali se okouzlit a nasát letní atmosférou přímořské krajiny ostrova Büyükada. Měli jsme i příležitost nakoupit a smlouvat na tureckém bazaru koření a turecký med a zároveň se našel i čas si prohlédnout proslulé památky jako jsou Hagia Sofia či Topkapi Palace s harémem. Během celého pobytu v Istanbulu, kde život je v mnoha směrech s naší zemí a kulturou odlišný, jsme se cítili díky našim přátelům jako doma. Na zpáteční cestě v letadle nás čekalo milé překvapení v podobě spolucestování s místním bánovským občanem, kde se nám potvrdilo rčení, že nikdy nevíš, koho kdy a kde potkáš.